- Szczegóły
- Administrator
„Zdrajcy” i „bandyci” – tak o polskich żołnierzach, którzy po II wojnie światowej stawili opór sowietyzacji ojczyzny, mówiły władze komunistyczne. Zakatowani na śmierć przez władzę ludową, skazani na niepamięć i niebyt, pochowani w bezimiennych mogiłach lub nieznanych miejscach żołnierze wyklęci - niezłomni powoli powracają.
3 lutego 2011 r Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest on coraz uroczyściej.
Po raz kolejny reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w obchodach Dnia Pamięci, które odbyły się 1 marca na Cmentarzu Osobowickim przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Kwaterze Wojennej.
Na uroczystościach obecny był poczet sztandarowy w składzie: Joanna Baj, Emilia Klajber, Mikołaj Kondracki, Małgorzata Makieła, Ewa Mazur, Mateusz Mazurek (z klasy I A).
5 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka w ramach uroczystości Narodowego Dnia Pamięci odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Od Legionów do Polskiego Państwa Podziemnego”. Organizatorem przedsięwzięcia była Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK, a uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wojewoda Dolnośląski pan Paweł Hreniak, wicekurator Kuratorium Oświaty pan Janusz Wrzal, honorowy prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pan Ryszard Filipowicz, przedstawiciele IPN Wrocław, Kuratorium Oświaty, kombatanci oraz dyrektorzy, nauczyciele i delegacje uczniów 17 szkół należących do Rodziny.
Także i reprezentacja z naszej szkoły, w składzie: Sara Janczak, Julia Pobrotyn, Julianna Tabor – Leszkowicz, Szymon Sproski (z klasy I B2), Julia Kociołek, Karina Świrska (z klasy I i), uczestniczyła w tej uroczystości.