[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

W dniach 13-19 maja gościliśmy w naszej szkole partnerów wspólnie realizowanego projektu  edukacyjnego Erasmus+  „Educational Philosophy for a New Generation”.

Przyjechało do nas 17 uczniów i 8 nauczycieli z czterech  krajów: Włoch, Hiszpanii, Litwy i Bułgarii.

W ramach projektu goście odkrywali Wrocław, smakowali tradycyjnych polskich dań i poznawali naszą kulturę i język. Odbyliśmy całodniową wycieczkę do Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie wspólnie mogliśmy podziwiać cuda natury. W trakcie projektu odwiedziliśmy również Muzeum Narodowe we Wrocławiu, gdzie po obejrzeniu najcenniejszych dzieł, sami staliśmy się artystami biorąc udział w warsztatach rysunku. Swoje emocje poprzez sztukę mogliśmy wyrazić również w Muzeum Współczesnym, gdzie uczestniczyliśmy w kolejnych warsztatach, tym razem z designu.

Spędzaliśmy również czas w szkole, gdzie wspólnie dyskutowaliśmy o tym, co zmienić w systemie edukacji, aby wyniki pracy uczniów i nauczycieli były bardziej efektywne.

Skupiliśmy się również na umiejętności opowiadania historii. Uczniowie z każdego kraju przedstawili wybraną przez siebie historyjkę. Ważnym elementem było wcielenie się w rolę odgrywanej postaci, pokazanie emocji oraz umiejętności „porwania” publiczności- zaangażowania widza, oddziaływania na jego wyobraźnię.

W trakcie warsztatu pt.: „The Art of Storytelling”, pani profesor Anna Zawistowska wprowadziła nas w arkana sztuki opowiadania ciekawych, zaskakujących historyjek. Naprawdę warto posiąść tę umiejętność. Można ją wykorzystać w każdej sytuacji, nic tak nie zajmuje uwagi słuchacza jak porywająca, pełna emocji i napięcia opowiastka.

Potem w międzynarodowych grupach musieliśmy stworzyć swoją własną historię i opowiedzieć ją wykorzystując właśnie zdobytą wiedzę.

W trakcie kolejnych warsztatów prowadzonych przez panią profesor Magdalenę Prykowską  zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą mechanizmu stresu oraz sposobów jego redukcji. Dzięki technikom mindfulness możemy świadomie wpływać na własne samopoczucie. Ćwiczenia uwagi pozwalają nam poprawić pamięć i koncentrację, wspierają nasz rozwój emocjonalny i psychiczny.

W międzynarodowych grupach wykonaliśmy plakaty zawierające nasze pomysły na usprawnienie edukacji i aspekty, które chcielibyśmy zmienić w szkole. Nauczyciele byli wnikliwymi obserwatorami naszych pomysłów i refleksji.

Pod koniec naszego spotkania projektowego mieliśmy imprezę integracyjną w hotelu Wieniawa, graliśmy w kręgle w Sky Tower. Dzięki takim spotkaniom, wypadom do Wroclavii, do rynku na lody czy do wielu innych miejsc, zżyliśmy się ze sobą i zawarliśmy wyjątkowe znajomości, a nawet przyjaźnie.

Dzięki temu projektowi nie tylko poznaliśmy wspaniałych ludzi z innych krajów, ale także mogliśmy ćwiczyć swoje umiejętności językowe. Zostały nam również przedstawione ciekawe metody pomagające w uczeniu się, dzięki którym zebraliśmy wiele świetnych pomysłów na efektywniejszą naukę, które zarówno my jak i nauczyciele możemy wdrażać w codzienne życie szkolne.

Gorąco zachęcam Was do skorzystania z tak wspaniałej szansy jaką jest ten projekt i zaangażowania się w program Erasmus +.

Iga Hadała  kl.2E

Do góry