[ O SZKOLE ]

logo LOVII

[ O SZKOLE ]

godło Polski
logo MEN
logo BIP
logo 50 lat

22 kwietnia 2018 r. 6 dziewcząt z naszego liceum wyruszyło w ramach projektu Erasmus+ „International encounter to raise pollution and globalwarming awareness around the Baltic Sea” na północ Europy, do litewskiej Kłajpedy.

Wraz z Estończykami, Duńczykami i Niemcami zostaliśmy miło powitani przez litewskich partnerów. Już pierwszego dnia stworzyliśmy międzynarodowe grupy, z którymi pracowaliśmy do końca pobytu na Litwie. Obejrzeliśmy szkołę oraz uczyliśmy się w różnych językach fraz związanych z Bałtykiem. Po zajęciach w szkole wszyscy wybraliśmy się na lodowisko, aby się zintegrować.

Następnego dnia mieliśmy warsztaty malowania na wodzie.  Ebru art to sztuka polegająca na przenoszeniu na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. Tego dnia pisaliśmy też krótkie wiersze „techniką diamentu”. Jest to styl poezji , który składa się z siedmiu linii. Tekst z użyciem synonimów i antonimów tworzy kształt rombu lub diamentu. Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia było zwiedzanie unikalnej Mierzei Kurońskiej. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od otwartego Morza Bałtyckiego. Należy ona częściowo do Litwy oraz Okręgu Kaliningradzkiego. Spacerowaliśmy po drugich pod względem wysokości kompleksach wydm w Europie.

W środę uczestniczyliśmy w spotkaniu z burmistrzem Kłajpedy, z którym rozmawialiśmy  na temat  działań na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego i tego, jakie konsekwencje niesie jego zanieczyszczenie dla miasta portowego, jakim jest Kłajpeda.
Po spotkaniu mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze miejsca w Kłajpedzie - rzeźby, pomniki i miejsca historyczne.
Po wycieczce udaliśmy się do Centrum Badań Morskich, gdzie pracownicy opowiadali nam o działaniach instytutu i oprowadzili nas po laboratoriach. 
Po powrocie do szkoły czekało na nas kolejne zadanie projektowe - w grupach pracowaliśmy nad szczegółami pierwszego rozdziału naszego komiksu o ochronie i zanieczyszczeniu Bałtyku.  

Kolejny dzień zaczęliśmy od sprzątania plaży. Gdy zapełniliśmy worki śmieciami, udaliśmy się do delfinarium, gdzie mogliśmy obejrzeć pokaz z udziałem tych wspaniałych zwierząt. Później mieliśmy czas na zwiedzenie Muzeum Morskiego, w którym dokładniej przyjrzeliśmy się żywym zwierzętom, jak i eksponatom przedstawiającymi mieszkańców bałtyckich wód i wybrzeży.

Ostatniego dnia naszego pobytu w Kłajpedzie uczestniczyliśmy w święcie szkoły.  Młodzież Aitvaro Gimnazija przedstawiła piękny program artystyczny z wierszami, piosenkami i tańcami. Potem zarówno uczniowie jak i nauczyciele otrzymali nagrody za zajęcie czołowych miejsc w kraju w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Na koniec naszej wizyty w Kłajpedzie zaprezentowaliśmy na forum efekty grupowej pracy i podsumowaliśmy tydzień dokonując ewaluacji spotkania.

Nasi partnerzy zadbali również o czas po zajęciach w szkole. Spotykaliśmy się większą grupą na kręglach, w kinie czy restauracji.

Długo nie zapomnimy pobytu w Kłajpedzie, zawiązaliśmy nowe przyjaźnie i niecierpliwie czekamy na przyjazd partnerów do Wrocławia we wrześniu.

Do góry