- Szczegóły
- Administrator
W grudniu 2022 roku obchodziliśmy 90. rocznicę złamania szyfru Enigmy.
To był koszmar dla tajnych służb na całym świecie… szyfr Enigmy. Szyfr nie do złamania, który dawał rosnącym w siłę Niemcom wielką przewagę militarną. Kryptoanalitycy kolejnych państw bezradnie rozkładali ręce wobec ilości możliwych kombinacji szyfru…
Dopóki nie pojawiła się idea, by całkowicie zmienić podejście do problemu. Zdarzyło się to w Polsce …
Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski rozpoczęli prace dla polskiego wywiadu nie zdając sobie sprawy z celu całej operacji.
W ciągu niespełna trzech miesięcy Marian Rejewski odtworzył i przedstawił w postaci równań matematycznych maszynę, której nigdy nie widział, i… złamał szyfr nie do złamania!
Było to 31 grudnia 1932 roku. Rozpoczęła się nowa era w historii kryptologii…
Kryptografia i kryptoanaliza to ważne dziedziny informatyki. Uczniowie klas: 1H, 2B1, 3A, 3B1, 3B2, 3C, 3D, 3E , 3F i 4H uczestniczyli w szkolnym projekcie związanym z Enigmą.
Wszystkie wymienione klasy obejrzały film dokumentalny, z którego dowiedziały się co to była Enigma, kiedy powstała, jak wyglądało szyfrowanie za pomocą tej maszyny oraz najważniejsze- kto złamał Enigmę.
W ramach projektu w szkolnej auli odbył się wykład z kryptografii, który poprowadził pracownik Politechniki Wrocławskiej dr Mariusz Olszewski. Tematem wykładu były algorytmy szyfrujące: Szyfr Cezara, Prokokół Diffiego-Hellmana oraz Protokół ElGamala.
Także w ramach projektu 12 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Łamacze szyfrów. Konkurs odbył się 28 grudnia 2022 roku o godzinie 19.32
Uczennice klasy 2B1: Aleksandra Widawska, Alicja Pluta oraz Wiktoria Kawa zdobyły wyróżnienie w tym konkursie!
Wszyscy uczniowie wymienionych klas przygotowali prezentacje związane z Enigmą. Oprócz podstawowych informacji związanych z samą maszyną, przedstawili w nich sylwetki wybitnych Polaków, którzy złamali Enigmę, oraz wybrane algorytmy szyfrujące, które zostały omówione na lekcjach informatyki.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali nad projektem!
Poniżej zamieszczam wybrane prace uczniów.
Marta Drewniowska- autorka projektu