W dniach od 14 do 20 października 2016 gościliśmy w naszej szkole 17 uczniów i 2 nauczycieli z islandzkiej szkoły FAS w Höfn w ramach wspólnie realizowanego międzynarodowego projektu Erasmus+ pt. „Your Healthis your Wealth”. Było to już drugie spotkanie z naszymi partnerami i jednocześnie z kulturą dalekiej Islandii.
Bardzo starannie przygotowaliśmy się do tego wydarzenia.
Sobota
Dzień pierwszy wizyty to indywidualny czas integracji z partnerami. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami dołożyli wszelkich starań, by nasi islandzcy goście mieli jak najwięcej okazji do poznawania bogactwa naszej kultury oraz zwyczajów i sposobów spędzania wolnego czasu. Dawka serdeczności oraz dbałości o dobrostan naszych gości była imponująca.
Niedziela
W drugim dniu wizyty udaliśmy się na wycieczkę krajoznawczą do Karkonoskiego Parku Narodowego. Pogoda nas nie rozpieszczała. Choć nie było zimno, to góry przywitały nas śniegiem, deszczem i mgłą. Dla większości naszych gości podróżowanie wyciągiem górskim było nowym doświadczeniem.
Mały Staw, schronisko Samotnia oraz górskie szlaki, choć często spowite mgłą, zrobiły na gościach wrażenie. Świątynia Wang była kolejną atrakcją. Świeże, górskie powietrze i dynamiczny spacer to ważne elementy regeneracji ducha i ciała. Wspólna wycieczka zintegrowała grupę. Byliśmy gotowi do realizacji ambitnych zadań projektowych.
Poniedziałek
Uroczyste powitanie naszych gości przez pana dyrektora Leszka Duszyńskiego w auli szkolnej, muzyczno-tanecznyprogram artystycznyw wykonaniu naszych uczniów oraz degustacja polskich wypiekówbyły dowodem naszej gościnności oraz entuzjazmu obecnego podczas całej wizyty.
Uczniowie islandzcy zaprezentowali nam piękno i kulturę swojego kraju, jego zwyczaje, tradycje, popularne sporty, faunę i florę poprzez starannie przygotowane przez siebie multimedialne prezentacje. Każdy uczeń przedstawiał wybrany przez siebie aspekt kulturowy. Dla wielu było to dość stresującym przeżyciem, jednocześnie wyzwaniem do pracy w kolejnych tygodniach projektu.
Nasi uczniowie również zaprezentowali w opracowanych przez siebie medialnych prezentacjach bogactwo naszej kultury, piękno przyrody oraz ważne aspekty dziedzictwa narodowego.
W przerwie między prezentacjami uczyliśmy partnerów naszego narodowego tańca poloneza. Warsztat poprowadziły nauczycielki wychowania fizycznego, panie Ewa Głogowska-Nowak oraz Małgorzata Michalkiewicz-Woźniak. Nasi goście wypadli naprawdę dobrze, choć dyganie niektórym wychodziło dość topornie.
Druga cześć spotkania poświecona pracom projektowym w całości została przygotowana przez polskich uczniów.
Prezentacje na temat zdrowego, przyjaznego mózgowi odżywiania oraz mechanizmu powstawania stresu i metod jego redukcji to ważne zagadnienia realizowanych przez nas treści projektowych.
Wtorek
Grupa islandzka zwiedziła najpiękniejsze miejsca naszego miasta,Ostrów Tumski oraz rynek i jego okolice.
Szczególnie ważnym punktem naszego programu było spotkanie z prof.dr hab. Adamem Jezierskim - rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Wizyta ta pozostanie na długo w naszej pamięci. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Rektorowi za pokazanie nam niezwykłych historycznych wnętrz jednej z najpiękniejszych polskich uczelni. Jesteśmy pod wrażeniem wielu talentów Pana Profesora i jego artystycznej duszy. Zaprezentowany fragment Toccaty i fugi d-moll Johanna Sebastiana Bacha w przepięknym, barokowym wnętrzu Oratorium Marianum pozostanie w naszej pamięci.
Po południu wyruszyliśmy na spacer do Ogrodu Japońskiego mieniącego się wszystkimi kolorami jesieni, a następnie udaliśmy się do ZOO, naszej chluby i wizytówki miasta.
Środa
Dzień 5 - warsztaty kulinarno-taneczne. W Centrum Działań Twórczych „Kuźnia” w Bielanach Wrocławskich uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych. Pod okiem instruktorki młodzież polska i islandzka z zaangażowaniem wykonywała układy taneczno- akrobatyczne. W sąsiadującym Studio Culinary Solutions & slow food bistro pod okiem profesjonalnego kucharza zgłębialiśmy tajniki przygotowywania smacznych zdrowych posiłków.
Starannie dobrany zestaw dań był imponujący i co najważniejsze wszystkie potrawy przygotowali nasi uczniowie.
Oba zaproponowane warsztaty wpisują się tematycznie w realizowane treści projektowe.
Zdrowe jedzenie oraz wysiłek fizyczny dopasowany do biologicznego rytmu wyposaża ciało i umysł w energię konieczną do dobrego funkcjonowania naszego organizmu.
Czwartek
Ostatni dzień wizyty to kolejna przygoda oraz intensywne pogłębianie wiedzy. Rano udaliśmy się na zajęcie praktyczne do Centrum Edukacyjnego Humanitarium. Wzięliśmy udział w warsztacie tematycznym, w trakcie którego dokonaliśmy sekcji świńskiego serca.
Humanitarium to centrum nauki oferujące interaktywną wystawę z elementami multimedialnymi,spotkanie z nauką poprzez zabawę.
Po południu udaliśmy się do kolejnego centrum edukacyjnego Hydropolis, jedynego w Polsce centrum wiedzy o wodzie.
W Hydropolis przygoda zaczyna się już przy wejściu, które prowadzi przez ścianę wody. W środku wystawa podzielona jest na osiem stref tematycznych.
W sali „Planeta wody” poznajemy teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie.Woda była na początku wszelkiego życia, nie tylko na Ziemi. Wizyta w Hydropolis uświadomiła nam, jak ważną rolę pełni woda w naszej codziennej diecie.
Wizyta partnerów zakończona. Teraz przed nami realizacja zadań projektowych w każdej ze szkół. Kolejne spotkanie - tym razem nasza wizyta w Islandii - już za kilka miesięcy.
Więcej zdjęć - w galerii.