W dniach od 30 września - 6 października bieżącego roku, 5 uczennic naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w edukacyjnym wyjeździe projektu Erasmus+ „Educational Philosophy for a New Generation” do stolicy Litwy - Wilna. Codziennie braliśmy udział w interesujących warsztatach projektowych, mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników, uczniów z czterech szkół partnerskich: z Włoch, Hiszpanii, Litwy oraz Bułgarii. Wszyscy świetnie się razem bawiliśmy, wzajemnie poznając nasze zróżnicowane kultury oraz obyczaje.

W niedzielę cały dzień spędziliśmy z goszczącymi nas rodzinami. Poznawaliśmy się, rozmawialiśmy oraz próbowaliśmy regionalnych potraw. Miałyśmy możliwość zobaczyć jak żyją ludzie w sąsiadującym z Polską kraju. Zawsze jest to ciekawe doświadczenie, pomimo podobieństw między naszymi krajami, można dostrzec liczne różnice.

Zajęcia w grupach rozpoczęły się w poniedziałek. Po powitaniu nas przez dyrektora litewskiej szkoły, uczestniczyliśmy w warsztatach z historii i biologii. Wieczorem czas był poświęcony na regionalne występy oraz obfitował w przeróżne smaki każdej obecnej tam kultury (każdy kraj przywiózł ze sobą typowe dla niego potrawy).

Drugiego dnia pobytu wraz z resztą uczestników programu Erasmus + odwiedziliśmy prywatną szkołę SOKRATUS, której program nauczania bazuje na teorii inteligencji wielorakiej( Multiple Inteligence). Dyrektor szkoły wyjaśnił nam sposób działania tego innowacyjnego systemu nauki. Następnie po prelekcji mieliśmy okazję uczestniczyć wraz z jej uczniami w typowych dla tej szkoły lekcjach. To sprawiło, że jeszcze głębiej poznaliśmy różne typy inteligencji u dzieci, to jak się ona u nich przejawia oraz jak można ją efektywnie wykorzystać w przyszłym toku nauczania. Było to ciekawe edukacyjne doświadczenie, które dało nam wiele do myślenia na temat systemu szkolnictwa, z którym mamy do czynienia na co dzień.

Odbyliśmy również wycieczkę do leżącego niedaleko szkoły tradycyjnego młyna, a także do skansenu leżącego nieopodal Wilna, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach wyrobu litewskiego chleba. Przy okazji mieliśmy przyjemność zwiedzić skansen. Było to niesamowite doświadczenie, poznaliśmy bliżej historię Litwy.

Jeden dzień poświęcony był na wycieczkę do Troków, miasteczka zamieszkałego m.in. przez grupę etniczną i religijną - Karaimów. Obejrzeliśmy zamek w Trokach, a w tradycyjnej regionalnej restauracji przygotowywaliśmy typowe danie karaimskie - kibiny. Każdy miał możliwość wybrania sobie farszu, a następnie sami je lepiliśmy! Potem była degustacja, kibiny są naprawdę pyszne.

W piątek zwiedzaliśmy oczywiście również samo Wilno – miasto urzekło nas swoją przytulnością i otwartością. W Zamku Wielkiego Księcia Litewskiego wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach, malowaliśmy na szkle godła heraldyczne.

Zwiedziliśmy najważniejsze wileńskie zabytki m. in. Ostrą Bramę i Cmentarz na Rossie, a pani przewodnik opowiadała nam wszystko w taki sposób, że zaciekawiła każdego. Starówka z pięknymi uliczkami zapierała dech w piersiach, a niesamowita katedra jest na połowie naszych wszystkich zdjęć z wyjazdu.

W sobotę uczestnicy projektu pożegnali się, wszyscy byliśmy zachwyceni całym wyjazdem i nowymi doświadczeniami z Litwy, jesteśmy pewne, że kiedyś tam wrócimy.

Uczestniczki wyjazdu

 
Liceum Ogólnokształcące nr VII
Krucza 49
53-410 Wrocław

e-mail: lo7@lo7.wroc.pl
tel: +48 71 361 75 11 w. 23